A mai üzleti világban, ahol a változás a fejlődés szerves része, gyakran szükségünk lehet külső segítségre és iránymutatásra, tapasztalt szakemberek tudására a személyes és szakmai fejlődésünk támogatásához, a kitűzött céljaink eléréséhez.
A coaching, a tanácsadás és a mentorálás olyan hatékony eszközöket kínálnak, amelyek segíthetnek a vállalkozóknak a kihívások kezelésében, a céljaik elérésében, a személyes és céges fejlődésükben. Ezek a módszerek eltérő megközelítést képviselnek, így ebben a cikkben nagyon röviden bemutatom mindhármat. A meghatározások után példa mondatokat és kérdéseket is mellékelek, hogy minél tisztább képet kapj arról, hogy neked és a vállalkozásodnak hogyan segíthetnek.
1. Coaching
Legelőször szeretném megosztani veled a személyes coaching definíciómat:
„A coaching olyan segítő és támogató partneri együttműködés, amiben a coach az ügyfelét folyamatos támogatás mellett elkíséri a változás útján, hogy elérje a célját, kívánt eredményt, a benne rejlő lehetőségek maximális kihasználásával.”
„A coachingban az ügyfél sohasem kap kész megoldásokat a coachtól. A megoldás lehetséges módjainak feltárása, közülük az ügyfél számára megfelelő kidolgozása és megvalósítása – a coach folyamatos támogatása mellett – az ügyfél feladata és felelőssége. A coaching folyamatorientált, a téma mellett legalább annyira hangsúlyos a személy orientáció is. Célja a személyes és szakmai kompetenciaépítés, a magatartásformák bővítése, személyes fejlődés.” (forrás: Coaching alapok és irányzatok – Kelló, 2014)
Lehetséges kérdések coach-tól egy coaching ülésről:
- Mit szeretnél megváltoztatni?
- Hogyan tudnád leírni a mostani helyzetedet?
- Hogyan fogod mérni a fejlődésedet és az elért eredményeket?
2. Tanácsadás
A tanácsadás olyan folyamat, amelyben egy tapasztalt és szakmailag képzett szakértő, a tanácsadó, segít az ügyfélnek vagy szervezetnek a probléma megoldásában, döntéshozatalban és fejlesztésben.
A tanácsadó az ügyféllel együttműködve felméri és elemzi a problémát vagy a helyzetet, segítséget nyújt az áttekintéshez, megértéshez, és javaslatokat tesz a lehetséges megoldásokra. A tanácsadás fő célja, hogy az ügyfél olyan lehetséges kész megoldásokat kapjon, melyekkel a felmerült problémája megoldható. A tanácsadás szakmai tanácsadás, probléma orientált, és az ügyfél szakmai tudásának növekedését eredményezheti.
Mondatok egy tanácsadói meetingről:
- Véleményem szerint ezek azok a lépések, amelyeket követned szükséges a célod eléréséhez.
- Szerintem az alábbiakban található lehetőségeket érdemes lenne megfontolnod.
- A tapasztalatom alapján azt ajánlanám, hogy próbáljátok ki ezt az alternatív megoldást.
3. Mentorálás
A mentorálás olyan hosszabb távú közös munka, amelyben egy tapasztalt és magasan képzett szakember, a mentor, megosztja saját tudását, tapasztalatát egy kevésbé tapasztalt vagy fejlődni vágyó személlyel.
A mentor segít eligazodni az adott szakterületen, a mentoráltat legtöbbször tanácsok nyújtásával segíti, tanítja. Ebben a tekintetben a közös munka során a mentorálás inkább tanítás, tudásátadás. A mentornak általában terve, elképzelése van a mentorált számára, ő egy olyan személy, akiben a mentorált megbízik, így elfogadja a feléje nyújtott segítséget.
Mentorálás során elhangzó lehetséges mondatok, kérdések:
- Milyen célokat szeretnél elérni a vállalkozásoddal kapcsolatban, és hogyan tudok segíteni ezekben?
- Tapasztalatom szerint a következő lépéseket tedd meg a siker érdekében.
- Milyen feladatokat vállalsz, és mikorra készíted el őket? Mikor tudjuk közösen átbeszélni ezeket?
Összefoglalás
A coaching, a tanácsadás és a mentorálás együttműködések hatékony eszközei lehetnek neked vállalkozónak saját és céged fejlődésében, céljaid elérésében. Mindhárom támogató együttműködésnek megvannak a sajátos előnyei és alkalmazási területei, a legmegfelelőbb az igényeid alapján választható ki. Fontos még az is, hogy ezek a módszerek nem egymást kizáró alternatívák, hanem kiegészíthetik egymást.
Válóczi Károly
marketing-rendszer tervező, marketing mentor, coach
EGY NAP, AHOL TE VAGY A KÖZÉPPONTBAN!
Csak a Te vállalkozásodon dolgozunk. Ketten, együtt!
A részletekért kattints ide!